Služby pro web

Programování a design pro webové stránky, databázové aplikace a portály, flexibilní redakční systém ProcessWire nebo Bludit, poradenství, kompletní správa webových projektů.

Na tomto mém 'firemním webu' zdánlivě dominuje grafika, které se věnuji od roku 1991. Přesto programování webů tvoří v současné době více než 85% mých aktivit. Když jsem se touto cestou před více dvanácti lety vydal, netušil jsem, jak dobrodružná a vzrušující bude. Za poslední léta došlo k bouřlivému vývoji v oblasti webových technologií. Nejen to - změnila se i obchodní strategie webových vývojářů.

Dnes již není problém mít jednoduchý a přitom pěkně vypadající web i 'zcela zdarma'. Veliký boom zažívají cloudové služby, které usilují o pokrytí většinových potřeb malých zákazníků. Pronájem webových aplikací (podobně jako pronájem počítačového software) je jasný trend. Pokud Vám jeho obchodní politika vyhovuje, můžete si web vytvořit sami např. na českém zombeek.cz nebo zahraničním wix.com (a nebo na desítkách jiných). Můžete si také na vlastní hosting nainstalovat skvělý blogovací systém WordPress a uvěřit, že je na něm možné pomocí pluginů postavit jakýkoli složitější web dlouhodobě funkční.

Moje služby jsou určeny pro vás, pokud:

  • chcete mít svá data pod kontrolou na vlastním hostingu s vlastním přímým přístupem k databázi i ke všem souborům
  • je pro Vás výhodnější investovat do řešení důsledně přizpůsobenému vašim specifickým potřebám, než abyste se snažili redukovat své nároky
  • vám z různých důvodů nevyhovuje systém průběžného pronájmu
  • už z vlastní zkušenosti víte, že WordPress není pro Vás pohodlné řešení
  • chcete mít jednoho partnera, se kterým se efektivně domluvíte a nenechá Vás na holičkách...nelépe si asi budeme rozumět, když budeme trochu vrstevníci:-)
  • jste zahlceni přemírou informací, a 'zaručených' návodů... pomohu Vám vytřídit zrno od plev.

Programování webových stránek

Pro běžného uživatele skrytý motor webu je zpravidla tvořen vhodným systémem pro správu obsahu (tzv. CMS). Je důležité, aby Vám zvolený redakční systém život usnadňoval a ne naopak. Proto je vhodné zvolit takový, který bude nejlépe odpovídat vašim požadavkům na web. Využít lze systém WEBOID z naší vlastní dílny (ukládá data do SQLite), případně jen jeho samostatný modul W-edit pro editaci HTML šablon, nebo se spolehnout např. na jednoduchý Bludit nebo Wonder, který nepotřebuje ani databázi (tzv. flat file systém) a jeho instalace zabere jen pár MB na serveru. Pro komplexní a náročné webové prezentace a aplikace s předpokladem budoucího rozšiřování o nové funkce, se vyplatí orientovat se na spolehlivý, robustní a flexibilní systém.

CMF ProcessWireCMF ProcessWire

Většina webů, které jsem připravoval v poslední době, využívají v Čechách neprávem nedoceněný systém ProcessWire. Jedná se o velmi sofistikovanou Open Source platformu (CMS + CMF), která v řadě parametrů (bezpečnost, rychlost, flexibilita, zpětná kompatibilita, integrované jazykové mutace webu, rozšiřitelnost...) předčí u nás populární redakční systémy. Oceníte nejen jednoduchou a přehlednou administraci, ale v průběhu času i to, že jakmile je jednou web dopře připraven, nebude třeba stále 'něco opravovat'. Už v základní verzi je systém připraven pro vícejazyčné weby, a zejména jeho databázová logika je z principu vhodná pro multikriteriální správu dat. To jej předurčuje právě pro zcela individuální řešení rozličných úloh. Více se můžete dozvědět přímo na mateřském webu systému ProcessWire.

Velkou výhodou je též jeho stabilní vývoj již od roku 2010, kultivovaná a erudovaná vývojářská komunita. V Čechách se např. též můžete obrátit na Pavla Tajduše, autora kompletního překladu administrace do češtiny.

Tam, kde je zapotřebí speciální funkcionalita, je vždy možné API poskytované jádrem nebo doplňkovými moduly systému ProcessWire doplnit o čisté PHP7 řešení. Speciální chování na straně frontendu lze kdykoli řešit pomocí javascriptu a jeho prověřených specializovaných knihoven pro zobrazování 3D obsahu, dynamických grafů, pokročilých animací aj. (Riot.js, Three.js, D3.js, Pixi.js, SVG.js, VUE.js...).

Webdesign a kódování

Grafická úprava webových stránek není jen snaha udělat web pěkný pro oko, ale hlavně úsilí o přehlednost a logiku uspořádání stránky. Pokud návštěvník během pár vteřin nenajde, co hledá, odchází na web Vaší konkurence. Běžný návštěvník webu je lovec, který hledá snadnou kořist. Musíte jej rychle přesvědčit, že jeho lov je u vítězného konce. Času ani trpělivosti nemá obvykle nazbyt.

Nejdůležitejší komponentou je přirozeně vlastní obsah webové prezentace. Webdesign by měl sekundovat tak, aby usnadnil, zpřehlednil a zatraktivnil konzumaci tohoto obsahu. Pomocníkem při budování webdesignu jsou CSS frameworky, s oblibou využívám UIKit, případně Bootstrap.

Stále více lidí využívá pro zobrazování webů tablety a mobilní telefony. Tradiční představy o webdesignu, jako statické grafické kreaci s pevnou šířkou, vzaly dávno za své. Webové stránky, které se nejsou svým designem a uspořádáním obsahu schopny přizpůsobit různým velikostem zobrazovacích zařízení, jsou odsouzeny k poloviční návštěvnosti. I pozice webu ve vyhledávacích je dnes již ovlivněna nejen kvalitou obsahu (tzv. pasivní SEO), ale i rychlostí načítání a splněním požadavků na kvalitní zobrazení v mobilních prohlížečích.

Správa webových portálů a hosting

Jaký bych to byl autor a programátor, kdybych se o své klienty nestaral. Zejména u větších webových projektů poskytuji průběžný servis a administrátorskou podporu.

Koneckonců, cokoli je potřeba vylepšit či změnit, vím přesně kam sáhnout a jak to udělat nejefektivněji. Nároky uživatelů i potřeby klienta se vyvíjí a je na to žádoucí pružně reagovat.

Všechna data jakékoli webové prezentace jsou uložena na nějakém serveru, který je přímo napojen na internetovou síť - hosting. Pokud Vaše webová prezentace není příliš rozsáhlá není problém ji hostovat na mém vlastním serveru. V opačném případě mohu s výběrem vhodného hostingu pomoci. Opakem je rostoucí tlak na využívání služeb, kde si web vyrobíte sice sami, ale data jsou uložena na serverech poskytovatele takové služby a engine nemáte pod kontrolou.

Sociální sítě

Neustále skloňovaný fenomén. Proklínaný i milovaný Facebook, Twitter, Instagram a další místa, kde vládnou krátká sdělení s minimální životností.

Místa, kde panují ty nejjednodušší emoce a mohou Vás vynést na vrchol nebo do nich můžete zcela marně vkládat naděje. Facebook pomáhá neziskovým organizacím, prezidentským kampaním, ale také šíří naprosté nesmysly. Každopádně tento informační kanál nelze ignorovat - jen vězte, že prezentace na sociálních sítích vyžaduje opravdu hodně času a entuziasmu i dlouhodobou strategii, má-li přinést kýžené ovoce.

Město Klatovy - informační web

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website